Zor Tavla Oyna

Zor Tavla Oyna Klasik oyunlar arasında bulunan tavla oyunu, son dönemlerde artan iş yoğunluğu ve yorgunluğundan kaynaklı stresi atmak adına, insanlar tarafından eğlenceli tavla oyna vakit geçirmek adına sıkça tercih ediliyor.

İki kişi ile oynanan tavla oyunu, belli sayıdaki iki farklı renkte olan, pul adı verilen taşlar ve iki zar ile oynanıyor. Oyunu oynamak isteyen iki oyuncuda, öncelikle oyuna kimin başlayacağını belirlemek için, sırası ile birer zar atıyorlar. Yüksek sayı gelen zarı atan kişi oyuna başlıyor. Oyunun başlaması ile oyuncular sırası ile zar atıyorlar ve atılan her zarın sonunda, gelen sayılara göre pulları hareket ettirerek her oyuncu kendi taşlarını birinci bölge olarak adlandırılan kendi tarafına toplamaya başlıyor. Taşlarını ilk olarak kendi tarafına toplayan oyuncu, avantaj elde ediyor. Daha sonrasında taşlarını kendi tarafına toplayan oyuncu, her zar atışında gelen sayıya göre, bütün taşlarını birinci bölgeden de çıkararak oyunu kazanıyor.

zor tavla
zor tavla

Zor Tavla

Oyuncular kendi taşlarını toplamayı, hedefler iken aynı zamanda rakiplerinin taşlarını toplamasına da engel olmayı amaçlıyorlar. Bu doğrultuda oyuncuların ilk kullandığı oyun taktiği, kendi bölgelerinde kapı adı verilen en az iki taşını üst üste getirerek, birinci bölgede boş yer kalmamasına dikkat etmeleridir. Diğer taraftan oyuncular pul adı verilen taşlarını, mümkün olduğu derecede tek bırakmamaya dikkat ediyorlar. Eğer bir taş tek ise ve rakip oyuncunun attığı zarın, gelen sayısı, o taşa yetişiyorsa tek kalan taş kırılır. Taşı kırılan oyuncu dezavantajlı duruma düşer. Taşı kıran oyuncu da eğer kendi bölgesinde, kapı alarak alanları kapatmış ise, kırık taşın oyuna tekrar dahil olması zorlaşır.

Oldukça tercih edilen tavla oyunu, kendi içinde zorluk derecesine göre, iki farklı türde oynanabiliyor. Daha çok tercih edilen oyun türü zorluk seviyesi yüksek olan erkek tavlası oyunudur. Diğer oyun türü ise, oyun kuralları içerisinde; kapı alma, taş kırma gibi kuralları olmayan, erkek tavlasına göre; daha basit oynanan ve oynama süresi daha kısa süren kız tavlası oyunudur.

Zor Tavla Oyna
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Kız Tavlası Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BENZER YAZILAR

Kız Tavlası Nedir Kız Tavlası Nedir

İçindekiler1 Kız Tavlası Nedir1.1 KIZ TAVLASI NASIL OYNANIR?1.2 Kız Tavlası Oyna1.3 KIZ TAVLASININ KARAKTERİSİTK...

Tavla Nasıl Oynanır Tavla Nasıl Oynanır

İçindekiler1 Tavla Nasıl Oynanır1.1 Tavla Oyunu Başlangıcı ve Kuralları1.2 Pulları Toplama Tavla Nasıl Oynanır Tavla...

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

İçindekiler1 Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır1.1 TOKAT TAVLASI OYUN KURALLARI1.2 TAVLA OYNAMAK UZMANLIK GEREKTİRİR Tokat...

Kullanıcılarına Gerçeklik Hissi VerenTavla Oynama Ortamı