Tavla Nasıl Oynanır

Tavla Nasıl Oynanır

Tavla nasıl oynanır sizlerde öğrenmek için yazımızı tamamen okumanız gerekiyor şöyle ki; tavla içerisinde her bir taşın geçebildiği uzun üçgen bir şekilde yapılmış 24 bölüm bulunmaktadır. Genel olarak 15 beyaz ve 15 siyah pullardan oluşan tavlanın diğer parçası ise çift zardır. Oyunun temel amacı tavla oyna içerisinde verilen kural dizilimi bünyesinde her oyuncunun bütün taşlarını kendi tarafına toplaması ve daha sonra aynı şekilde zar atmaya devam ederek hepsini dışarı çıkarmasıdır. Tavla oyunu amaç açısından kolay olsa da oyun içerisindeki değişkenler ve bir takım farklı stratejiler ile oyun anlaşılana kadar kafa karıştırıcı olabilmektedir. Oyunda açık taş bırakmama ya da kapı yapma, rakibin taşlarını kendi tarafına sıkıştırma ve dışarı çıkarmama gibi farklı stratejiler ile oyun sürekli olarak oynandıkça ve belli bir tecrübe edindikçe daha kolay gelmeye başlamaktadır.

Tavla Oyunu Başlangıcı ve Kuralları

            Taş dizilimi yapıldıktan sonra her iki oyuncu birer zar atar ve yüksek gelen oyuna başlar. Saatin tersi yönünde devam edilen oyun içerisinde oyuna başlayacak olan kişi çift zar atar ve gelen sayıya göre taşları kendi tarafına doğru gelen rakamlar bünyesinde yürütmeye başlar. Bundan sonra zarlar sırası ile atılarak oyun bu şekilde sürer. Oyun içerisinde dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Taşlar yürütülürken açık taş bırakmamaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde rakip taşı kırabilir ve bu yüzden yeniden zar atılarak en başa dönülmek zorunda kalınır. Yani rakibin olduğu yere. Gelen her zarda kapı yapılmaya, diğer bir deyişle iki taşı her elde üst üste getirmeye çalışmak önemlidir. Fakat bazen strateji amaçlı taşlar tek de bırakılabilir. Bu ise bir daha sonraki zar atışında güzel bir kapı yapabilmek amaçlıdır.

Pulları Toplama

            Oyuncu tüm pulları kendi tarafına topladıktan sonra gelen zarlar ile pullar dışarı almaya başlar. Örneğin zarda 1 sayısı gelmiş ise o zaman 1 den alınır. Bu şekilde taşların hepsi toplandığı vakit oyun biter. Bu noktada tavla oyna amacı içerisinde bir başka önemli kural ise eğer zarlar aynı sayıda gelir ise o zaman pullarla 4 defa oynama şansı yakalanmaktadır. Aynı şekilde pullar dışarı alınırken de bu durum geçerlidir ve gelen sayıya göre dışarı 4 taş alınmaktadır.

Daha önceki yazımız olan; Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Sayfamızı ziyaret ederek Tavlao oyunun en eğlencelisi olan tokat tavla oyununu hem öğrene bilir hemde oynaya bilirsiniz.

Tavla Nasıl Oynanır
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BENZER YAZILAR

Zor Tavla Oyna Zor Tavla Oyna

Zor Tavla Oyna Klasik oyunlar arasında bulunan tavla oyunu, son dönemlerde artan iş yoğunluğu ve yorgunluğundan kaynaklı...

Kız Tavlası Nedir Kız Tavlası Nedir

İçindekiler1 Kız Tavlası Nedir1.1 KIZ TAVLASI NASIL OYNANIR?1.2 Kız Tavlası Oyna1.3 KIZ TAVLASININ KARAKTERİSİTK...

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

İçindekiler1 Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır1.1 TOKAT TAVLASI OYUN KURALLARI1.2 TAVLA OYNAMAK UZMANLIK GEREKTİRİR Tokat...

Kullanıcılarına Gerçeklik Hissi VerenTavla Oynama Ortamı