Kız Tavlası Nedir

Kız Tavlası Nedir

Kız tavlası nedir ne işe yarar ve nasıl oynanır şöyle ki, eğlence seçeneği olarak geçmişten günümüze özel bir seçenek olan tavla değişim ve gelişim sürecinde farklı özellikte tavla oyna türleri ile günümüze kadar gelmiştir. Çok sayıda tavla türü bulunan tava çeşitleri içinde kolay oynanışı ve eğlenceli tarzı ile kız tavlası dikkat çekmektedir. Kız tavlasının nasıl oynandığına yakından baktığımızda şu kuralları ve stratejileri öne çıkartabiliriz.

KIZ TAVLASI NASIL OYNANIR?

            Pul dizimi ile normal tavlada farklılık gösteren kız tavlası pulların oyun başlangıç bölümüne dizilmesi ile başlar. Basit şekilde pullar taş toplama alanına toplanır. Taş kırmak ya da diğer şekilde engellemek söz konusu değildir. Pullar pul toplama alanına geldiğinde burada iki şekilde dizilir. Pullar taş toplama alanında 3 sıraya üçer sıra 2 sıraya da 2 sıra olarak dizilir. Zarlar atıldıkça da pullar çizilerden birer birer toplanır. Tavla oyna uygulaması olarak oldukça pratik bir oyun olan kız tavlası çift atıldığında farlı şekilde uygulama yapılır.

Kız Tavlası Oyna

            Eğer kız tavlasında çift attıysanız hamlenizi değişik şekilde yapacaksınız. 2 2 şeklinde çift attıysanız 4 tane 2, dört tane 3 dört tane 4 dört tane 5 dört tane 6 aynı oynayacaksınız. Yani kız tavlasında en değerli zar çifti 1 1 şeklinde atılan çit zardır. Bu kural oyun sırasında olduğu gibi taş toplamada da geçerlidir. Zarlar hangi haneye geldiyse o haneden pul toplanır. Hani haneye zar geldiyse o haneden pul alınır diğer hanelere müdahale edilmez.

KIZ TAVLASININ KARAKTERİSİTK ÖZELLİKLERİ

            Taş dizimi ve uyun şekli itibariyle farklı olan kız tavlası basit oyun kuralları ile kolay oynama imkanı sağlıyor. Kız tavlasının karakteristik özelliği olarak söyleyebileceğimiz diğer özellikleri de oyun el sayısıdır. 3 oyun olabilen kız tavlası 5 oyun şeklinde de oynanabilir. Karakteristik özellik olarak dikkat çeken bir diğer husus da mars olmamasıdır. Kız tavlasında mars olmaz. Oyunun bitmesi için pul toplama alanındaki tüm pulların toplanması gerekmektedir. Adı kız tavlası olsa da herkesin oynayabileceği bir oyun olan kız tavlası özellikle tavlayı bilemeyenler için eğitim amaçlı olarak kullanılabilecekleri bir oyun türüdür. Böylece hem tavlayı öğrenecek hem de eğleneceksiniz.

Daha önceki yazımızda sizlere, Tavla Nasıl Oynanır yazımızda tavla oyunu oynama ve nasıl oynanır şeklinde açıklamalar yaptık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek öğrene bilirsiniz.

Kız Tavlası Nedir
4.5 (90%) 4 votes

Bir önceki yazımız olan Tavla Nasıl Oynanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BENZER YAZILAR

Zor Tavla Oyna Zor Tavla Oyna

Zor Tavla Oyna Klasik oyunlar arasında bulunan tavla oyunu, son dönemlerde artan iş yoğunluğu ve yorgunluğundan kaynaklı...

Tavla Nasıl Oynanır Tavla Nasıl Oynanır

İçindekiler1 Tavla Nasıl Oynanır1.1 Tavla Oyunu Başlangıcı ve Kuralları1.2 Pulları Toplama Tavla Nasıl Oynanır Tavla...

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

İçindekiler1 Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır1.1 TOKAT TAVLASI OYUN KURALLARI1.2 TAVLA OYNAMAK UZMANLIK GEREKTİRİR Tokat...

Kullanıcılarına Gerçeklik Hissi VerenTavla Oynama Ortamı