Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

Tokat tavla oyunu nasıl oynanır şöyle ki; geçmişten günümüze değişerek ve gelişerek gelen tavla farlı toplumların farklı özellikleri ile harmanlanarak günümüze kadar gelmiş ve birçok tavla oyna türü ile eğlenceli bir vakit geçirme aracına dönüşmüştür. Birçok türü bulunan tavla, tokat tavla türü ile eğlenceli bir seçenek oluşturuyor. Farklı oynanış biçimiyle dikkat çeken tokat tavlasının nasıl oynandığını şu şekilde inceleyebiliriz.

TOKAT TAVLASI OYUN KURALLARI

            Pullar öncelikle oyuna başlangıç alanında yani en uzak panelde dizilir. Pullar ikili, üçlü ya da 5 li gibi gruplar halinde değil hepsi bir arada taş dizim yerinde durur. Tavla oyna işlemi tek zar atımı ile başlar ve yüksek atan taraf oyuna başlar. Her pul kırmada haneye bir oyun yazılır. Eğer çift zar ile pul kırılırsa iki oyun sayısı yazılır. Oyunda çift atmanın önemi yoktur sadece dü bara atıldığında 4 katı oynanabilir. Oyun devam ederken oyuncu lehine durum oluştuğunu fark ettiğinde Dav der. Rakip oyuncu bu durumda oyunu analiz ederek yenemeyeceğine kanaat getirirse durumu kabul eder ve dav diyen bir oyun kazanır.

            Oyunun durumuna göre rakipler karşılıklı olarak dav derler. Bir oyuncu üst üste dav diyemez. Bu rekabet 10 a kadar devam edebilir. Bu şekilde üstün taraf oyun yazar. Tokat tavlada kamer durumu vardır. Bir oyuncu tavlanın her iki ucundaki noktalarda kapı alırsa ve dav dediğinde bu sefer 4 oyun yazılır ve avantaj sağlar. Ayrıntılı bir oyun olan tokat tavlasında oyuncu kendi tarafındaki bölümün tekmil kapılarını da alırsa kamer de yapmış olur. Başta bulunan pul yerleri dağıtılmadan karşı köşe kısımlardaki pullar oynanarak kırılmadan oraya gidilirse bu durumda da kamer olur ve 4 oyun yazılır. Eğer davsız ise bu durumda iki oyun yazılır.

TAVLA OYNAMAK UZMANLIK GEREKTİRİR

            Tokat tavlası oyunu tavlada uzmanlık gerektiren bir oyundur. Oyunu iyice öğrenmeden oynandığında oyun eğlenceli olmaktan çok sıkıcı bir durum olacaktır. Eğer iye takip edilip doğru şekilde oynanırsa oyun heyecanlı ve zevkli şekilde oynanan bir oyuna dönüşür. Arkadaşlarınızla bu oyunu öğrenerek farklı bir konseptte tavla oyunu oyununun tadını çıkarabilirsiniz.

Daha önceki yazımız olan; Gerçek Kişilerle Tavla Oyna Sayfamızı ziyaret ederek. Gerçek kişilerden oluşan toplumda tavla oyunu oynaya bilme imkanı yakalaya bilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Kız Tavlası Nedir Kız Tavlası Nedir

Kız Tavlası Nedir Kız tavlası nedir ne işe yarar ve nasıl oynanır şöyle ki, eğlence seçeneği olarak geçmişten...

Tavla Nasıl Oynanır Tavla Nasıl Oynanır

Tavla Nasıl Oynanır Tavla nasıl oynanır sizlerde öğrenmek için yazımızı tamamen okumanız gerekiyor şöyle ki;...

Gerçek kişilerle tavla oyna

Gerçek Kişilerle Tavla Oyna Tavla.ORG – Sitemiz içerisinde milyonlarca insanın yer almış olduğu oyunda sizlerde...

Tavla.ORG Türkiye'nin En Sevilen Tavla Ortamı


Kaliteli dostluklar ve bir birinden eğlenceli tavla oyunları sunan Tavla.ORG - Sizlere hem sohbet hem tavla oynama imkanı sunmaktadır.

Copyright - 2017 Tavla.ORG