Tavla 24 haneden oluşmaktadır. Oyunun başında her iki oyuncunun da 15’er pulu tavla tahtasına yerleştirilir. Tavlanın amacı, kendi pullarınızı tahtanın diğer tarafına geçirmek. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra rakip pullarını toplamaya başlamadan, siz pullarınızı toplamalısınız. Tüm pullarını ilk olarak toplamayı başaran oyuncu ise oyunu kazanıyor.

TAVLA KURALLARI

İki zarla oynanan tavla oyununda oyuna kimin başlayacağını belirlemek için karşılıklı zarlar atılır. Rakibinden daha yüksek zar atan oyuncu oyuna başlar. Oyuna başlayacak olan oyuncu iki zarı alıp zarları atar ve gelen sayılar doğrultusunda hamlesini gerçekleştirir. Gelen iki sayı da oyuncu oynamak zorunda, ister farklı pullara oynayabilir isterse de aynı pulları ilerletebilir. Oyunculardan biri çift atarsa 4 kere o sayıyı oynama hakkını elde eder.

Tavlada iki ya da daha fazla pul üst üste getirilirse rakip bunun üzerine gelemez ve buna tavlada kapı denir. Tek pulu bir hanede bırakırsanız rakip o pulu vurabilir. Rakip o pulu vurduğunda yani üzerine geldiğinde pul kırık sayılır ve oyuna tekrar dahil olabilmesi için zar atarak rakibinin sahasından boş bir haneye giriş yapmalı.

ZAR OYNAMA KURALI

Tavla oyunlarında oyuncu atmış olduğu iki zarı da oynamak zorunda. İster önce büyük zarı, isterse de küçük zarı oynayabilir. Birine oynayamıyorsa, büyüğünü oynamak mecburiyetindedir. Oyunumuzu başlatmak için ekranda görünen aplet içerisinde bulunan tavla oyna butonuna basarak oyunu başlata bilirsiniz.

PUL TOPLAMA KURALLARI

Oyunda tüm pulları kendi sahasında topladıktan sonra, atılan zarlara göre pullar toplanır. Örneğin; 3 – 5 attığınızda 3 ve 5’te bulunan pullarınızı toplamalısınız. Eğer attığınızda boş bir hane geldiyse pullarınızı ilerletmelisiniz. Her zar atışında pul almak zorunda değilsiniz. Örneğin 1 attığınızda 1 numaralı kapıdan pul almak yerine yüksek bir kapıdan alt bir kapıya pulunuzu götürebilirsiniz. Yüksek kapıda pul yoksa ondan sonraki en yüksek kapıdan pul alınabilir.

TAVLA DİZİLİŞİ

Tavla Dizilişi Nasıl Yapılır Tavla.org

Tavla oyununu hemen oynamak istiyorsanız alt kısımdaki oynamak için tıkla yazısına tıklayarak tavla oyunumuza hemen bağlana bilirsiniz. Tavla.org sitesi olarak sizlere elimizden gelenin en iyisini sunmak için çalışmalarımıza tüm hız devam etmekteyiz.

OYNAMAK İÇİN TIKLA

BENZER YAZILAR

Kız Tavlası Nedir Kız Tavlası Nedir

Kız Tavlası Nedir Kız tavlası nedir ne işe yarar ve nasıl oynanır şöyle ki, eğlence seçeneği olarak geçmişten...

Tavla Nasıl Oynanır Tavla Nasıl Oynanır

Tavla Nasıl Oynanır Tavla nasıl oynanır sizlerde öğrenmek için yazımızı tamamen okumanız gerekiyor şöyle ki;...

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat tavla oyunu nasıl oynanır şöyle ki; geçmişten günümüze değişerek ve gelişerek...

Tavla.ORG Türkiye'nin En Sevilen Tavla Ortamı


Kaliteli dostluklar ve bir birinden eğlenceli tavla oyunları sunan Tavla.ORG - Sizlere hem sohbet hem tavla oynama imkanı sunmaktadır.

Copyright - 2017 Tavla.ORG