Tavla Nasıl Oynanır

Tavla Nasıl Oynanır

Tavla nasıl oynanır sizlerde öğrenmek için yazımızı tamamen okumanız gerekiyor şöyle ki; tavla içerisinde her bir taşın geçebildiği uzun üçgen bir şekilde yapılmış 24 bölüm bulunmaktadır. Genel olarak 15 beyaz ve 15 siyah pullardan oluşan tavlanın diğer parçası ise çift zardır. Oyunun temel amacı tavla oyna içerisinde verilen kural dizilimi bünyesinde her oyuncunun bütün taşlarını kendi tarafına toplaması ve daha sonra aynı şekilde zar atmaya devam ederek hepsini dışarı çıkarmasıdır. Tavla oyunu amaç açısından kolay olsa da oyun içerisindeki değişkenler ve bir takım farklı stratejiler ile oyun anlaşılana kadar kafa karıştırıcı olabilmektedir. Oyunda açık taş bırakmama ya da kapı yapma, rakibin taşlarını kendi tarafına sıkıştırma ve dışarı çıkarmama gibi farklı stratejiler ile oyun sürekli olarak oynandıkça ve belli bir tecrübe edindikçe daha kolay gelmeye başlamaktadır.

Tavla Oyunu Başlangıcı ve Kuralları

            Taş dizilimi yapıldıktan sonra her iki oyuncu birer zar atar ve yüksek gelen oyuna başlar. Saatin tersi yönünde devam edilen oyun içerisinde oyuna başlayacak olan kişi çift zar atar ve gelen sayıya göre taşları kendi tarafına doğru gelen rakamlar bünyesinde yürütmeye başlar. Bundan sonra zarlar sırası ile atılarak oyun bu şekilde sürer. Oyun içerisinde dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Taşlar yürütülürken açık taş bırakmamaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde rakip taşı kırabilir ve bu yüzden yeniden zar atılarak en başa dönülmek zorunda kalınır. Yani rakibin olduğu yere. Gelen her zarda kapı yapılmaya, diğer bir deyişle iki taşı her elde üst üste getirmeye çalışmak önemlidir. Fakat bazen strateji amaçlı taşlar tek de bırakılabilir. Bu ise bir daha sonraki zar atışında güzel bir kapı yapabilmek amaçlıdır.

Pulları Toplama

            Oyuncu tüm pulları kendi tarafına topladıktan sonra gelen zarlar ile pullar dışarı almaya başlar. Örneğin zarda 1 sayısı gelmiş ise o zaman 1 den alınır. Bu şekilde taşların hepsi toplandığı vakit oyun biter. Bu noktada tavla oyna amacı içerisinde bir başka önemli kural ise eğer zarlar aynı sayıda gelir ise o zaman pullarla 4 defa oynama şansı yakalanmaktadır. Aynı şekilde pullar dışarı alınırken de bu durum geçerlidir ve gelen sayıya göre dışarı 4 taş alınmaktadır.

Daha önceki yazımız olan; Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Sayfamızı ziyaret ederek Tavlao oyunun en eğlencelisi olan tokat tavla oyununu hem öğrene bilir hemde oynaya bilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Kız Tavlası Nedir Kız Tavlası Nedir

Kız Tavlası Nedir Kız tavlası nedir ne işe yarar ve nasıl oynanır şöyle ki, eğlence seçeneği olarak geçmişten...

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır

Tokat Tavla Oyunu Nasıl Oynanır Tokat tavla oyunu nasıl oynanır şöyle ki; geçmişten günümüze değişerek ve gelişerek...

Gerçek kişilerle tavla oyna

Gerçek Kişilerle Tavla Oyna Tavla.ORG – Sitemiz içerisinde milyonlarca insanın yer almış olduğu oyunda sizlerde...

Tavla.ORG Türkiye'nin En Sevilen Tavla Ortamı


Kaliteli dostluklar ve bir birinden eğlenceli tavla oyunları sunan Tavla.ORG - Sizlere hem sohbet hem tavla oynama imkanı sunmaktadır.

Copyright - 2017 Tavla.ORG